Wycieczka do Wadowic

Wycieczka do Wadowic

W dniu dzisiejszym (24.06.2022) Odbyła się wycieczka placówek z Radziszowa oraz Jurczyc do Wadowic. Podczas wycieczki udało się zwiedzić:

1. Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II

Budynek pochodzi z XIX w. W 1919 roku wprowadziła się tutaj rodzina Wojtyłów. Wynajęła ona na pierwszym piętrze dwupokojowe mieszkanie z kuchnią. To właśnie tutaj urodził się 18 maja 1920 roku Karol Józef Wojtyła – św. Jan Paweł II. W 2010 roku rozpoczął się gruntowny remont budynku. Po otwarciu w 2014 roku turyści mogą dzięki multimedialnej ekspozycji, zapoznać się z całą drogą życiową św. Jana Pawła II. Sercem muzeum jest mieszkanie, w którym urodził się i wychowywał Karol Wojtyła. Wewnątrz znajdują się oryginalne eksponaty związane z rodziną Wojtyłów. Całość uzupełnia wystrój, umeblowanie z epoki i osobiste pamiątki św. Jana Pawła II. Wędrując po muzeum doznaje się niezwykłych uczuć

2. Muzeum Miejskie

Naprzeciwko dawnego, oryginalnego wejścia do Domu Rodzinnego Jana Pawła II, znajduje się jeden z najstarszych budynków w Wadowicach pochodzący z początku XIX wieku. W Muzeum Miejskim można oglądać multimedialną wystawę pt. „Wadowice. Miasto, w którym wszystko się zaczęło” opowiadająca o historii miasta i życiu codziennym w okresie międzywojennym czyli w czasach przypadających na dzieciństwo i młodość Karola Wojtyły. Stanowi nowatorskie połączenie archiwalnych fotografii,
dokumentów, eksponatów z multimedialnymi środkami przekazu.

3. Bazylika Mniejsza p.w. Ofiarowania NMP

Tutaj Karol Wojtyła przyjął chrzest i przystąpił do I Komunii Świętej. Podczas swych pielgrzymek do Wadowic trzykrotnie odwiedził swój parafialny kościół. W roku 1999 ukoronował obraz Matki Bożej
Nieustającej Pomocy. 15 maja 2011 roku Metropolita Krakowski Kardynał Stanisław Dziwisz przekazał relikwie: krew Jana Pawła II w specjalnym relikwiarzu – złotej monstrancji z herbem poprzedniego papieża, które odtąd znajdować się będą w specjalnej papieskiej kaplicy.

4. Dom Katolicki

1 września 1935 r. aktu poświęcenia dokonał metropolita krakowski ks. arcybiskup książę Adam Stefan Sapieha. W uroczystości brało udział miejscowe duchowieństwo z ks. Leonardem Prochownikiem na czele, bractwa i stowarzyszenia katolickie oraz licznie zebrani wadowiczanie. Dom Katolicki stał się szybko nowym ośrodkiem życia kulturalnego w mieście. Jego gospodarze wraz z rozwijającym się miejscowym środowiskiem artystycznym wykorzystali możliwości sceniczne. Począwszy od 1936 r. wystawiano tutaj sztuki teatralne pod kierownictwem nauczyciela gimnazjalnego ks. infułata dra Edwarda Zachera. W tym okresie Karol Wojtyła zadebiutował jako współreżyser przedstawienia Nie-Boskiej Komedii w której grał jedną z głównych ról – Hrabiego Henryka.

5. Magistrat – dawna szkoła powszechna

Budynek magistratu powstał w 1846 roku. W swej historii mieściły się w nim urzędy: władz miejskich i powiatowych oraz szkoły obwodowa i powszechna. W okresie po II Wojnie Światowej w latach 1945-1990 mieściły się tutaj terenowe organy władzy ludowej. Od 27 maja 1990 roku budynek jest siedzibą burmistrza i rady gminy. Od 1875 roku część pomieszczeń Magistratu zajmowała Szkoła Obwodowa. Później w okresie międzywojennym 7-letnia Szkoła Powszechna Męska. W latach 1926-1930 uczniem tej szkoły był Karol Wojtyła. Będąc w szkole 13 kwietnia 1929 roku otrzymał tragiczną wiadomość o śmierci matki Emilii.

6. Rynek – Plac Jana Pawła II

Pierwotny kształt rynku pochodził z XIV wieku. W owym czasie miał kształt kwadratu o wymiarach 1,5 x1,5 sznura ok 70 x 70m. Karol Wojtyła codziennie podążał przez rynek do szkoły powszechnej, później do gimnazjum. Przy rynku mieszkali Jego koledzy. Na rynku spotykał się z wadowiczanami podczas pielgrzymek do Ziemi Ojczystej.

7. Dawna Cukiernia K. Hagenhubera

Dom zbudowano w pierwszej połowie XIX wieku. Znajduje się na Palcu Jana Pawła II. Aktualnie jest to siedziba jednego z banków. W 1936 roku wynajął lokal wiedeński cukiernik przybyły do Wadowic z Brzeska – Karol Hagenhuber. Przywiózł on ze sobą recepturę produkcji kremówek zaczerpniętą od najlepszych mistrzów z Wiednia. Kremówka – nowy przysmak bardzo szybko zyskał uznanie miejscowych smakoszy. Cukiernia istniała do 1945 roku.

8. Liceum Ogólnokształcące – dawne gimnazjum

Wadowickie gimnazjum powstało w 1866 roku jako gimnazjum klasyczne. Program nauczania obejmował m.in. język polski, język łaciński, język niemiecki. W swoich dziejach miało wielu wybitnych uczniów i absolwentów. Do gimnazjum przez osiem lat uczęszczał Karol Wojtyła. Był wyjątkowym uczniem, miał prawie same piątki na półrocze i na koniec roku.

9. Klasztor o.o. Karmelitów Bosych – Sanktuarium Św. Józefa


Klasztor i kościół zbudowano w latach 1897-1899. W Ołtarzu Głównym znajduje się obraz św. Józefa, po bokach figury św. Jana od Krzyża i św. Teresy z Avila. Obraz św. Józefa przyozdobiono papieskim pierścieniem Jana Pawła II, który otrzymał podczas pierwszej pielgrzymki do Meksyku. Od 2004 roku kościół karmelitów nosi tytuł Sanktuarium Św. Józefa. Karol Wojtyła wraz z ojcem często chodził do tego kościoła, zwłaszcza do spowiedzi. W obrazie w głównym ołtarzu znajduje się Pierścień Papieski
przekazany w 2003 roku przez Ojca Świętego Jana Pawła II. W kościele umieszczono także szkaplerz Jana Pawła II oraz relikwie św. Rafała Kalinowskiego i bł. Alfonsa Marii Mazurka.

10. Kościół p.w. św. Piotra Apostoła

Wybudowany jako wotum dziękczynne za wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz za cudowne ocalenie z zamachu 13.05.1981 roku. Konsekrowany przez Jana Pawła II podczas drugiej pielgrzymki do Wadowic 14 sierpnia 1991 roku. W prezbiterium umieszczono Ołtarz Główny w kształcie rzutu poziomego Bazyliki św. Piotra w Watykanie z obrazem będącym kopią XVI wieku – wiecznego fresku Perugina „Ofiarowanie kluczy św. Piotrowi przez Chrystusa”. W bocznych ołtarzach znajdują się: figura Matki Bożej Fatimskiej i obraz „Jezu ufam Tobie”. Za kościołem znajduje się symboliczna Golgota ze stacjami Drogi Krzyżowej, tablicami na których wyryto osiem błogosławieństw, oraz przykazania dekalogu.

11. Koszary 12 Pułku Piechoty

Budynek z I połowy XIX wieku., typowy zabytek budownictwa militarnego byłego zaboru austriackiego. Koszary wzniesiono na bazie kwadratu, z wewnętrznym dziedzińcem. Pierwotnie był siedzibą 56 Pułku Piechoty przemianowanego po I Wojnie Światowej na 12 Pułk Piechoty „Ziemi Wadowickiej”. Tutaj służył ojciec Papieża. Jan Paweł II wspominał m.in. orkiestrę 12 Pułku Piechoty grającą podczas uroczystości patriotycznych na wadowickim rynku.

12. Zgromadzenie Sióstr Nazaretanek

Do Wadowic Siostry Nazaretanki przybyły w 1896 roku. Obecny budynek powstał w 1905 roku. W historii Domu siostry prowadziły m.in. szkołę krawiecką dla dziewcząt, ochronkę dla dzieci, do której chodził mały Lolek po śmierci matki Emilii. Obecnie Siostry Nazaretanki prowadzą Dom Pomocy Społecznej, opiekują się wadowickimi kościołami oraz jak nakazuje tradycja zajmują się dziećmi w ochronce.

13. Dawny budynek TG Sokół

Gniazdo „Sokoła” powstało w Wadowicach w 1877 roku. Pierwotny budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” zbudowano w 1889 roku. Wewnątrz mieściła się między innymi obszerna sala teatralna. W okresie II Wojny Światowej mieścił się wewnątrz hitlerowski magazyn. Karol Wojtyła brał tu udział w przedstawieniach teatralnych jako aktor i współreżyser. W 1999 roku podczas spotkania z wiernymi cytował fragmenty Antygony wystawianej na tutejszej scenie. Obecnie budynek jest siedzibą Wadowickiego Centrum Kultury, kina, sceny teatralnej na której obywają
się liczne przedstawienia.

21 komentarzy

 1. DavidBrima pisze:

  https://drugsoverthecounter.com/# over the counter pain medication

 2. Larryneary pisze:

  [url=https://over-the-counter-drug.com/#]over the counter testosterone[/url] over the counter tapeworm treatment for dogs

 3. Berniegow pisze:

  https://over-the-counter-drug.com/# strongest antifungal over the counter

 4. Richardzepay pisze:

  over the counter erection pills over the counter pain meds for dogs

 5. Larryneary pisze:

  [url=https://over-the-counter-drug.com/#]over the counter blood thinners[/url] rightsource over the counter

 6. Richardzepay pisze:

  best over the counter cough medicine best over the counter sleep aid

 7. Berniegow pisze:

  https://over-the-counter-drug.com/# best over the counter nausea medicine

 8. Larryneary pisze:

  [url=https://over-the-counter-drug.com/#]pills like viagra over the counter cvs[/url] is plan b over the counter

 9. Richardzepay pisze:

  best over the counter flu medicine cvs over the counter asthma inhaler

 10. Larryneary pisze:

  [url=https://over-the-counter-drug.com/#]over the counter medicine[/url] over the counter adderall

 11. Richardzepay pisze:

  over the counter diuretics over the counter bladder control

 12. RafaelZer pisze:

  https://doxycycline.science/# doxycycline hyclate 100 mg cap
  [url=https://amoxil.science/#]order amoxil[/url] amoxicillin medicine

 13. ThomasLak pisze:

  https://amoxil.science/# amoxicillin order online no prescription

 14. RafaelZer pisze:

  https://zithromax.science/# zithromax purchase online
  [url=https://doxycycline.science/#]buy doxycycline monohydrate[/url] where to purchase doxycycline

 15. RafaelZer pisze:

  https://amoxil.science/# cost of amoxicillin 875 mg
  [url=https://zithromax.science/#]buy zithromax online[/url] zithromax cost

 16. ThomasLak pisze:

  https://doxycycline.science/# doxycycline medication

 17. RonaldBer pisze:

  Read information now. All trends of medicament.
  https://stromectolst.com/# ivermectin topical
  Drugs information sheet. safe and effective drugs are available.

 18. JesseWraby pisze:

  Comprehensive side effect and adverse reaction information. Top 100 Searched Drugs.
  https://stromectolst.com/# ivermectin buy online
  safe and effective drugs are available. Medscape Drugs & Diseases.

 19. JamesDox pisze:

  Everything what you want to know about pills. All trends of medicament.
  [url=https://stromectolst.com/#]ivermectin tablets order[/url]
  Actual trends of drug. Everything about medicine.

 20. KevinTof pisze:

  drug information and news for professionals and consumers. Top 100 Searched Drugs.
  stromectol pills
  What side effects can this medication cause? safe and effective drugs are available.

 21. RonaldBer pisze:

  Everything what you want to know about pills. Commonly Used Drugs Charts.
  ivermectin online
  drug information and news for professionals and consumers. Prescription Drug Information, Interactions & Side.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witamy, w czym możemy pomóc?